5 ekspertów przetrwania bez wody.
- Ewa Jaworowska
- 29 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 maj 2020
Nie uwierzysz! Układałam czasopisma w naszej szkolnej bibliotece i wpadł mi w ręce (czyżby przypadkiem? nie sądzę!) magazyn National Geographic. Odkrywca. Zajrzałam do środka (skusiły mnie kolorowe ilustracje :) ) i moim oczom ukazał się tytuł: 5 ekspertów przetrwania bez wody.
Co za zbieg okoliczności! Taki temat w czasie, kiedy roślinki, zwierzęta i ludzie czekają z utęsknieniem na deszcz…
Poniżej przedstawiam ranking 5 zwierząt, które potrafią przez dłuższy czas poradzić sobie bez wody.
(Źródło: National Geographic. Odkrywca. Nr 10 (37) Październik 2016, tekst: 5 ekspertów przetrwania bez wody Anna Kłopotek, s. 4-5).
I zachęcam Ciebie – zapewne dopiero w przyszłym roku szkolnym –
do odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z czasopism,
które znajdują się w czytelni.
Wiedza, podana w sposób lekki i przyjemny –
CZEKA!!! właśnie na Ciebie i Ciebie, i Ciebie.

Rekord! - NIESPORCZAK
Ten bezkręgowiec jest prawdziwym mistrzem przetrwania. Choć na co dzień żyje w środowisku wilgotnym, może przeżyć bez wody aż 120 lat!
W niekorzystnych warunkach zapada w stan śmierci pozornej. Zaczyna dużo wolniej oddychać, przestaje się poruszać i nie je. Gdy warunki znowu stają się komfortowe, zwierzę ożywa. Poza tym te malutkie stworzonka (największe gatunki niesporczaka osiągają zaledwie 1,2 milimetra) są naprawdę pancerne i potrafią przetrwać nawet w kosmosie. Nie niszczy ich zabójcze dla innych zwierząt silne promieniowanie kosmiczne ani temperatura spadająca poniżej -200◦C.
(Przystojniaczek z niego, co nie?!)

16 tygodni - SKOCZEK PUSTYNNY
Ten ssak może nie pić przez kilka miesięcy. Żyje dzięki wodzie zawartej w zjadanych roślinach i owadach. Jest niewielkim zwierzęciem unikającym światła dziennego. Na polowanie skoczek wychodzi tylko nocą. Chroni go to przed przegrzaniem i oszczędza wodę w jego organizmie.
(Słodziak w porównaniu z niesporczakiem.)

11 tygodni - MOLOCH STRASZLIWY
Ciało pustynnej jaszczurki okrywa pancerz z kostnych płytek. Chroni on molocha przed utratą wody i jest wyposażony w specjalne kanaliki. Para wodna, która o świcie skrapla się na kolcach jaszczurki, wędruje tymi kanalikami wprost do pyska zwierzęcia.
(Ależ natura to sobie wymyśliła...)

7 tygodni - DROMADER (wielbłąd jednogarbny)
Może on nie pić kilka tygodni. Zwierzę ma sposób na oszczędzanie wody, która znajduje się w wydychanym powietrzu. Wielbłąd podczas wydechu przymyka nozdrza. Woda wtedy skrapla się i spływa mu do przełyku.
Wielbłąd potrafi też czerpać wodę
z… garba. Jednak nie chlupie ona tam jak w baniaku! Woda jest wytwarzana podczas rozkładu tłuszczu, z którego zbudowany jest garb. Dromader ma też ogromną liczbę czerwonych krwinek we krwi. Dzięki temu, nawet odwodniony, dobrze funkcjonuje.
(Tylko mu pozazdrościć.)

1 tydzień - ŁAZIEC INDYJSKI
Zwykła ryba bez wody ginie w ciągu kilku godzin. Ale nie łaziec indyjski, drapieżna ryba z Azji.
Łaziec może przeżyć bez wody prawie tydzień! Ryba ta ma narząd, który umożliwia oddychanie tlenem atmosferycznym. Łaziec wychodzi na powierzchnię i szuka innego zbiornika wodnego. W tym celu przemierza wiele kilometrów!
Podsumowując, chciałoby się powiedzieć, że cwane sztuki z tych … sztuk. Niektóre to nawet jakby… przystojne?
A jak w tym rankingu wypada człowiek?
Od 4 do 7 dni - CZŁOWIEK
W klimacie umiarkowanym człowiek może przeżyć bez wody od 4 do 7 dni w zależności od stanu zdrowia, wieku, płci i innych indywidualnych predyspozycji.
W wyniku niezapewnienia organizmowi odpowiedniej ilość wody niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania jesteśmy narażeni na odwodnienie. Odwodnienie to stan niedoboru wody, który stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych, niemowląt i dzieci. Objawia się utratą sił, zmęczeniem, osłabieniem, zaburzeniami świadomości, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.
Comments